top of page
  • akman59

Günümüzün Kolaylığı Kahve Makineleri


“Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır!”

Cümlesini büyüklerimizden çokça kez duymuş ve zamanla aşina olmuşuzdur. Cümlenin asıl anlamı aslında ufak iyiliklerin unutulmaması olduğudur. Peki, güzel bir kahve yapmanın sırrı ne hiç düşündünüz mü? Ya da pratik yollarla yapılacak bir kahvenin sırrını?

Kahvenin 18. yüzyılda popülaritesi çok fazla artmaya başlanmıştı. 1897 yılların da Pluto Lamps gaz lambasına yerleştirmişti. Buhar ve su karışımını denenmiş başarılı olmuştu. Ardından öğütülmüş kahve basınçla birlikte makine icat edildi. İngiltere de Leciester meydanın da gaz lambası Lamps sayesinde ilk kahve makinesi olarak yerini aldı. Kahve otomatı hem sıcak hem de herkesin ilgisini çektiğinden para ile satılır hale geldi fakat halk işi biraz daha kurnazlığa çekmeye başlamıştı. Otomatın içerisine para koymak yerine teneke parçaları atıp bedavadan kahve içmeye başlanmıştı. Yetkililer fark ettikten sonra 1897 yılında Lamps meydandan kaldırılmak zorunda kaldı. Enteresan şekilde bu haber Daily Mail gazetesine bile çıkmış 1.000’den daha fazla teneke para çıktığı da kanıtlanmıştı. Hatta bunu yapan şahıs tespit edilip tutuklanıp yargılanmıştı. Bu zorlu kahve makinesi artık günümüzde sadece klasik kahveden ziyade birçok kahve çeşidi yapan makineler bile artık mevcut. Artık tek tuşla yapabileceğini envaiçeşit kahveler var.


Mekânlar da sıkça tercih edilen kahveler artık günümüzde makineler sayesinde evde tek basımla kolayca yapılabiliyor. Bin bir zorlukla günümüze gelen bu kahvelerin makineleri oldukça fazla çeşit kahve yapabiliyor. Espresso, Filtre Kahve, Frech Press gibi birçok alternatifi yapılan kahve makineleri alışveriş sitelerinde her markadan neredeyse bulabileceğiniz bir tercih. Markanızı seçip size uygun makineyi tercih edebilirsiniz.

Günün her anında tercih ettiğiniz kış aylarında çoğunlukta tüketilen sıcak içecekler en başta kahve ve çeşitleri iş başında, kahve içmeden ayılmam diyorsanız yapmak içinde fırsatınız olmuyorsa makineler tam size göre. Misafirlikte ve özel günlerimizde bile usulen tercih edilen kahvenizi ocak başında beklemeden tek tık ile bırakın o kahvenizi sizin için hazırlasın.

3 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


bottom of page